Topp 10 øl på Vinmonopolet i 2020

Vi er nå langt ut i mars, så det er kanskje litt sent å se tilbake på 2020. Men bedre sent enn aldri, ikke sant? I august 2020 skrev jeg et innlegg om Vinmonopolets topp 10 øl første halvår. Jeg ville se om koronaen hadde hatt noen innvirkning på hva vi drakk. Konklusjonen ble litt kjip: vi drakk så og si det samme som året før. Men jeg kan jo nå ta en ny titt, nå som hele 2020 er over?

Salg per ølstil 2020

La oss starte med å se på salg per ølstil og hvordan utviklingen her har vært. Vinmonopolet inkluderer sake og mjød som øl, så da gjør jeg det samme her for enkeltheten skyld. Først og fremst ser vi at ølsalget har hatt en fin økning på 31% fra 2019. Det totale salget på Vinmonopolet økte 40% fra 2019, så øl har ikke økt like mye som vin.

Det ble totalt solgt 115.525.203 liter øl på Vinmonopolet, hvorav 3.871.780 liter har vært øl. Det vil si at øl bare har en fattig andel på 3,35% av hele salget på Vinmonopolet. I 2019 stod øl for 3,57% av totalen. Men igjen, vi faller bakpå fordi vin øker mye mer. Rødvin økte 40%. Hvitvin økte 44%. Rosevin økte 73%. Musserende vin økte 28%.

Varetype201820192020Endring i literEndring i prosent
Barley wine20808219572396020039%
Brown ale511615746457403-610%
Hveteøl2296482110572689265786927%
India pale ale58286568381694444526062938%
Klosterstil1753111758852420826619838%
Lys ale95367840521233383928647%
Lys lager60130269997392297822300532%
Mørk lager3518003085693474223885313%
Pale ale97557936471389344528748%
Porter & stout1627471866742382835160928%
Red/amber273372316618823-4343-19%
Saison farmhouse ale1150701136361278941425713%
Scotch ale254642645732812635524%
Spesial1162571188021353791657714%
Surøl866421103382067379639987%
Mjød144091750722042453526%
Sake129921478420321553737%
Øl totalt27667362947784387178092399731%

For første gang ser at vi India Pale Ale har solgt mer enn lys lager, og dette er jo moro. Men jeg tør ikke se på antall varelinjer, fordi det lanseres flere hundre IPA hver måned og kun et fåtall lyse lagerøl. Uansett økte IPA hele 38% mot 2019. En økning som tilsvarte hele 260.000 liter. Surøl har den største prosentvise veksten, på hele 87% og økte litt i overkant av 96.000 liter.

Topp 10 øl

La oss gå videre og se på topp 10 øl:

ArtikkelnrArtikkelnavnVolumABVSalgsprisLiter 2019Liter 2020Endring i literEndring i prosent
10485902GullMack0.56.545.91131601365152335521%
1614002Krönleins Stockholm Fine Festival Beer0.337.234.9955931196262403325%
7755305Grolsch Premium Lager1.55169770468190648606%
1385002Hansa Sterkøl0.56.547.957551681021055118%
780502Erdinger Weissbier0.55.352.950607616041099722%
11297102Ringnes Julebokk0.3395041894542271233429%
10488102Amundsen Ink & Dagger Modern Day IPA0.336.539.938261504761221632%
3846002Hansa IPA Ekstra Spesial0.564738339499031156430%
9206701Kinn Vestkyst Indiaøl0.7571063432843198887026%
11987002Staropramen0.5538.93762137621

Her er et sammendrag:

  • GullMack holder seg på toppen.
  • Faktisk så er de første seks plassene helt uendret mot 2019.
  • Plass nummer sju og åtte har byttet plass. Så Amundsen Ink & Dagger har nå knepent tatt igjen Hansa IPA.
  • Kinn Vestkyst klatrer en plass, fra tiende til niende plass.
  • Ringnes Extra Gold hadde niende plassen i år, men er nå helt nede på en 17. plass.
  • Staropramen er ny på lista. Denne ble faktisk først lansert i juli 2020. Så å klare å klatre til en tiendeplass på bare seks måneder er intet annet enn imponerende.

Det blir spennende å se utviklingen i 2021. Jeg har spådd at IPA kommer til å fortsette veksten, og det tror jeg nok. Men vi får se hvordan det går med mine andre spådommer da.

Husk å følge Ølbloggen på Facebook. Alle nye poster blir umiddelbart postet der, så slipper du å gå glipp av noe.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert.

Please reload

Vennligst vent ...